کنترل ضایعات و طرح‌های پاکسازی زمین نیاز به ژئوتکستایل با خواص فیزیکی پایدار و کیفیت تولید مناسب دارد. در کاربرد‌های زیست محیطی، ژئوتکستایل باید خواص مهم و حیاتی را در حالیکه در معرض محیط‌های شدیداً شیمیائی هستند، حفظ نماید. ژئوتکستایل در فیلتراسیون مایعات و سیستم‌های جمع‌آوری گاز و نیز محافظت از لایه ژئوممبرین، پوشش‌های ضایعات و لندفیل‌ها عملکرد بسیار مطلوبی از خود نشان داده است. ژئوتکستایل برای ضایعات شهری و محل دفن زباله‌ها و ضایعات مضر و خطرناک، تالاب‌های تصفیه پساب، هم‌چنین مخازن نگهداری و کنترل ضایعات و دیگر سیستم‌های نگهداری سطحی توصیه شده‌اند.

استفاده از ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ ژئوممبران در احداث، توسعه و پوشش لندفیل‌ها

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های این محصولات در ساخت محل‌های انباشت و دفن زباله‌ها می‌باشد. در این محل‌ها عملکرد‌های مختلف ژئوتکستایل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها به منظور جداساز، فیلتر، زهکش و تقویت‌کننده در این سیستم‌ها به کار ‌می‌روند. به عنوان جداساز در مناطقی که دارای مصالحی با دانه‌بندی متفاوت هستند به کار ‌می‌روند و سبب می‌شوند تا این مصالح پیوستگی خود را حفظ کرده و عملکردشان ارتقاء یابد. زمانی که این محصولات به عنوان فیلتر به کار ‌می‌روند، اجازه حرکت جریان مایعات و گاز‌های تولیدی از زباله‌ها را می‌دهند در حالیکه خاک و دیگر ذرات ریز را در جای خود نگه می‌دارند و بدین ترتیب باعث افزایش کارآیی سیستم جمع‌آوری مایعات و گاز‌ها می‌شوند. آن‌ها به دلیل ساختار متخلخلشان مانند مصالح زهکش عمل کرده و سیالات را از درون صفحه خود عبور می‌دهند. آن‌ها به عنوان تقویت‌کننده خاک‌های دانه‌ریزی که مقاومت کششی خیلی کمی دارند نیز به کار ‌می‌روند.

کاربرد ژئوتکستایل در مدفن زباله ها (لندفیل)

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد و به منظور ایجاد لایه زهکش و همچنین محافظت از ژئوممبران استفاده از ژئوتکستایل در لندفیل‌ها هم بسیار حائز اهمیت است.
جزییات اجرایی توسعه لندفیل با ژئوتکستایل

جزییات اجرایی پوشش لندفیل با ژئوتکستایل

 

دسته‌ها: موارد کاربرد
[vc_text_separator title=”مقالات مرتبط” title_align=”separator_align_left” align=”align_right” border_width=”2″ css=”.vc_custom_1620894540187{border-radius: 1px !important;}”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

13 − نه =