یکی دیگر از کاربرد‌های ژئوتکستایل (ژئوفام) تثبیت خط آهن است؛ که با توجه به شرایط محل، یک یا چند نقش اصلی را ایفا می‌کند که عمدتاً شامل حفظ هندسه بستر خط آهن برای عملکرد مؤثر ریل و ممانعت از برهم خودرن دانه‌بندی لایه‌های اساس و بالاست است. ژئوتکستایل (ژئوفام) در نقش جداسازی بین مصالح پی (Ballast) و زیر پی (Subballast) ریل قرار می‌گیرد. وقتی مواد Subgrade در اثر حرکت قطار و نیروی کوبش آن به درون لایه پی و زیرین پمپاژ می‌شود، می‌تواند بستر غیر مسطحی را برای خط آهن به وجود آورد و باعث کاهش سرعت و یا حتی خارج شدن قطار از ریل گردد، اما با استفاده از ژئوتکستایل (ژئوفام) می‌توان این مشکل را برطرف نمود. ژئوتکستایل (ژئوفام) در نقش مسلح‌کننده در خطوط جدید و یا خطوط تعمیری، با توزیع فشار وارده به Subgrade، موجب افزایش مقاومت آن می‌گردد. ژئوتکستایل (ژئوفام) به مهارسازی مواد پی و زیر پی در مقابل حرکات جانبی کمک کرده و از این طریق انسجام و مقاومت مصالح را حفظ می‌کند. ژئوتکستایل همچنین مکانیزمی را برای زهکشی جانبی (حاشیه‌ها) ایجاد می‌کند و عملکرد زهکشی را بهبود می‌بخشد.

در صورتی که بستر خط آهن از خاک سست و مرطوب تشکیل شده باشد، می‌توان با استفاده از ژئوتکستایل نبافته روی خاک موجود،  طول عمر جاده و خط آهن را افزایش داد.  این عمل با جلوگیری از ورود مخلوط منتخب زیرسازی به درون لایه زیرین، از بر هم خوردن دانه‌بندی مخلوط مستحکم زیر‌سازی ممانعت می‌کند. ژئوتکستایل بی‌بافت سنگین وزن برای ثبات خط آهن مناسب می‌باشند. استفاده از ژئوتکستایل در زیر بستر خط آهن این اطمینان را می‌دهد که خاکریز خط آهن، قادر به تحمل بارهائی می‌باشد که برای آن طراحی شده است.

کاربرد ژئوتکستایل در راه آهن

در آخر توصیه می‌گردد جهت مطالعه بیشتر مقاله کاربرد ژئوگرید و ژئوتکستایل در خطوط ریلی و راه آهن در وبسایت شرکت ژئوپارسیان مطالعه گردد.

دسته‌ها: موارد کاربرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید