جداسازی مصالح مرغوب روسازی از مصالح نامرغوب بستر

استفاده از ژئوتکستایل به عنوان جدا‌کننده ذرات ریز دانه از درشت دانه و نیز جداسازی بستر نامرغوب از مصالح روسازی، در احداث جاده بسیار رایج و مرسوم می‌باشد. اهمیت نقش جداسازی ژئوتکستایل در جاده‌سازی به این دلیل می‌باشد که با جلوگیری از اختلاط مصالح ریزدانه در داخل مصالح درشت دانه از به هدر رفتن مصالح ریزدانه و کاهش خواص مقاومتی مصالح درشت دانه جلوگیری می‌کند. همچنین در مورد عبور جاده از مناطقی با خاک‌های سست، این محصول از اختلاط مصالح مرغوب با بستر نامرغوب و هدر رفتن مصالح جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب علاوه بر کاهش مصالح مورد نیاز، عمر مفید راه‌ها هم افزایش می‌یابد. در زیرسازی خط آهن و باند فرودگاه نیز می‌توان از نقش جداسازی آن بهره برد.

نقش ژئوتکستایل‌ها در راهسازی

با حذف عملیات خاکبرداری اضافه و کم شدن حمل خاک بستر هزینه‌ها کاهش می‌یابد و همچنین استفاده از مصالح موجود و کاهش تخریب به محیط زیست با کاهش خاکبرداری،خاکریزی و تراکم خواهد شد.

احداث مسیر دسترسی با استفاده از ژئوتکستایل

( این متریال به عنوان روش دوستدار محیط و جاگزین تثبیت خاک هستند)

جداسازی و تقویت

زهکشی در دیوارهای حائل

کنترل فروچاله‌ها

از دیدگاه مهندسی زمین شناسی، فروچاله‌ها فرورفتگی سطح زمین در اشکال بیضی و کروی دارای دیواره های با شیب تند هستند که در اثر گسیختگی لایه های سطحی ایجاد می شوند. نزديكي اين فروچاله‌ها به پروژه‌هاي راه و ابنيه موجب مشكلات و نگراني‌هاي متعدد در كوتاه مدت و بلند مدت مي‌گردد.

ژئوگریدهای خاکی دو سویه با توجه به مقاومت بسیار بالا، توزيع تنش و از بين بردن تمركز تنش‌هایی که دارند، به منظور کنترل فروچاله‌ها عملکرد بسیار مطلوبی دارند.

همچنین جهت جداسازي و زهکشی آب‌های سطحی نیز از ژئوتکستایل‌هاي ژئوفام استفاده می‌شود.

زهکشی مناسب و فیلتراسیون و تخلیه آب

استفاده از ژئوتکستایل و ژئوکامپوزیت علاوه بر تقویت خاک منجر به عدم ورود ریزدانه به درشتدانه می‌گردد و عملکرد زهکشی و فیلتراسیون را بهبود می‌بخشد.

 

 زهکشی افقی روسازی راه

 زهکشی افقی روسازی راه

کاربرد ژئوتکستایل در تونل (در مسیر راه و مترو)

در تونل‌ و بسیاری از دیگر سازه‌ها از ژئوممبران به منظور آب‌بند کردن آن در برابر آب و رطوبت استفاده می‌شود. همچنین برای  محافظت از ژئوممبران در مقابل انواع صدمات فیزیکی از ژئوتکستایل استفاده می‌شود.

کاربرد ژئوتکستایل در تونل (در مسیر راه و مترو)

دسته‌ها: موارد کاربرد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

هفده − 7 =

فهرست