جداسازی و زیرسازی در جاده

ژئوتکستایل (ژئوفام)  کاربردهای بسیار متنوعی در جاده سازی دارد که با توجه به شرایط محل در یک یا چند نقش اصلی به کار برده می ­شود. از مهمترین آنها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

جداسازی:

عامل عمده شکست جاده بر هم خوردن دانه ­بندی لایه زیر اساس در اثر انتقال تدریجی ریزدانه بستر خاکی به داخل زیراساس (sub grade) سنگریزه‌ای و در نتیجه کاهش مقاومت و کارایی لایه سنگریزه‌ای است. وقتی لایه سنگریزه‌ای روی بستر خاکی قرار می‌گیرد، سنگدانه با خاک مخلوط شده و به مرور بار ترافیکی و ارتعاش، لایه سنگریزه‌ای پی (Aggregate) را به درون خاک تزریق می‌کند و موجب حرکت لایه به طرف بالا می‌گردد. در محل‌های مرطوب، تردد ترافیک موجب پمپاژ خاک‌‌های ضعیف Sub grade به درون سنگریزه شده و تمامی این شرایط باعث کاهش ضخامت مؤثر لایه سنگریزه‌ای می‌گردند در نتیجه لایه حمایتی جاده تخریب شده و عمر مفید آن کاهش می‌یابد. استفاده از ژئوتکستایل‌ (ژئوفام) برای بهبود عملکرد بزرگراه‌ها، جاده‌ها، پارکینگ­ ها، فرودگاه‌ها، باراندازها و انبارها استفاده می‌گردد.

فیلتراسیون : 

ژئوتکستایل (ژئوفام)، در جریان تحت فشار در اثر نیروهای دینامیکی و هم در جریان ثابت همانند فیلتر عمل کرده و آب را از خود عبور می دهد و در عین حال از ورود خاک ریزدانه به درون لایه سنگی پی (Aggregate)  و لایه‌های زهکش جلوگیری می‌کند.

مسلح ­سازی:

موجب استحکام مصالح سست بستر(Subgrade)  می‌شود و میزان CBR را تا حد مطلوبی افزایش می‌دهد. عملکرد ژئوتکستایل (ژئوفام) به گونه ­ای است که با توزیع فشار موضعی در سطح وسیع­ تر، از فرو رفتن مواد سنگی و دانه‌ای پی به درون بستر  سست و مرطوب جلوگیری می‌کند. در چنین مواردی که افزایش مقاومت برشی خاک مد نظر باشد، استفاده از ژئوگرید خاکی یا ژئوکامپوزیت­ خاکی نیز عملکرد بسیار مطلوبی دارند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

www.geoparsian.com

زهکشی:

ژئوتکستایل (ژئوفام) خاصیت زهکشی در جاده را بهبود بخشیده همچنین ژئوتکستایل­ های پر پانچ سنگین (ژئوفام گرمادیده) در نقش انتقال دهنده آبهای سطحی به کناره­ های (شانه خاکی) راه و جاده عمل می­ کند. ژئوتکستایل (ژئوفام) آبهای سطحی ای که به لایه های زیرین آسفالت نفوذ می کنند را به خود جذب کرده و به اطراف هدایت می نماید. این عمل باعث می گردد که سطح آسفالت در کوتاه مدت دچار ترکهای سطحی، انعکاسی و پوست سوسماری نشود. این ترک­ها در اثر تابش نور خورشید و اصطکاک ناشی از عبور و مرور ماشین های سبک و سنگین ایجاد می­شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *