چمن مصنوعی محصولی پلیمری شبیه به چمن طبیعی می باشد که دارای مزایای زیادی است. این چمن، متراکم تر، مقاوم تر و نیازمند نگهداری بسیار کمتری است و مشکل رشد تخم چمن در زمین‌های غیر حاصلخیز را نیز حل نموده ‌است. این محصول در مناطقی به کار می‌رود که امکانات لازم برای رشد چمن‌های طبیعی فراهم نیست و یا این که نگهداری آن به نحو مطلوب، غیر ممکن یا مشکل باشد. یکی از مهم ترین مناطقی که از این نوع کفپوش‌ها استفاده می شود، استادیوم‌های ورزشی می باشد.

در حال حاضر تمایل افراد به کاربرد چمن مصنوعی در حال افزایش است. اغلب مزایای عمده به کارگیری این محصول سبب می شود تا هزینه اولیه نسبتا سنگین آن نادیده گرفته شود. از جمله مهم ترین مزایای آن کاهش زمان و هزینه مورد نیاز جهت تعمیر و نگهداری می باشد. این محصول نسبت به چمن طبیعی،  نیاز به آب نداشته و تاثیر پذیری کمتری از شرایط شیمیایی خاک دارد. مهم ترین مزایای به کارگیری آن در ادامه آورده شده است.

چمن مصنوعی

عدم نیاز به آب

چمن طبیعی به طور معمول، دو مرتبه در روز، یک بار صبح زود و بار دیگر به هنگام غروب، آبیاری می شود. اما چمن مصنوعی هیچوقت به آب نیاز ندارد. تنها زمانی که این محصول به آب نیاز دارد، زمانی است که باید تمیز شود که آن هم به ندرت اتفاق می افتد. و تنها با استفاده از یک برس خیس این کار صورت می گیرد که درحقیقت مصرف آب بسیار ناچیز خواهد بود.

ایمن برای بازی کودکان

از آنجا که این چمن ها ریسک رشد علف هرز را ندارند و در نتیجه به سموم، آفت کش ها، کودهای شیمیایی، نیاز ندارند، برای بازی کودکان ایمن هستند. بنابراین در بسیاری از شهرهای پیشرفته برای مناطق عمومی و به خصوص محل بازی کودکان از این محصول استفاده می شود.

عدم نیاز به اصلاح

نگهداری از چمن طبیعی بدون اصلاح  چمن امکان پذیر نمی باشد. اما چمن های مصنوعی رشد نمی کنند و بنابراین هیچ گاه به دستگاه چمن زن و اصلاح چمن نیاز ندارند.

هزینه نگهداری اندک

با اینکه این چمن ها نیاز به اصلاح ندارند اما نیاز به تعمیر و نگهداری آن ها از بین نمی رود هر چند که هزینه آن بسیار اندک خواهد بود.

قیمت چمن مصنوعی

ایمن در برابر سگ ها

واضح است که سگ ها بازی کردن در چمن ها را دوست دارند. اما گاهی اوقات آن ها پا را فراتر گذاشته و چمن ها را می خورند. اما آن ها نمی توانند به چمن های مصنوعی آسیب بزنند و هر نوع آلودگی که روی چمن ها ایجاد کنند، با مقدار کمی آب از بین خواهد رفت. در محوطه هایی که این محصولات وجود دارند، سگ ها نمی توانند چاله حفر کرده و بنابراین گل و آلودگی به خارج از محوطه و داخل خانه منتقل نمی شود.

همواره زیبا به نظر می رسند

آن ها در هر شرایط آب و هوایی، گرم و سرد، دوام می آورند. این محصولات همواره سبز باقی می مانند و تا حد خیلی زیادی شبیه به چمن های طبیعی هستند. حتی بخش هایی از آن ها که ترافیک زیادی روی آن ها انجام شده است نیز، با نگهداری و صرف هزینه اندکی، مثل روز اول به نظر می رسند.

عدم نیاز به کود شیمیایی و آفت کش

بر خلاف چمن های طبیعی، این محصولات بدون کمک گرفتن از مواد شیمیایی همواره سبز و تازه باقی می مانند. از آنجا که این محیط ها، غذایی برای حشرات و آفت ها تامین نمی کنند، محل های مناسبی برای رشد حشرات و آفت ها نبوده و مشکلاتی از این قبیل برای این چمن ها وجود نخواهد داشت. عدم به کارگیری کودهای شیمیایی و آفت کش ها، علاوه بر مزایای زیست محیطی، هزینه های نگهداری را نیز به شدت کاهش می دهد.

بسیار با دوام هستند

زمانی که نصب این محصولات پایان پذیرفت دیگر نگرانی از بابت نگهداری وجود نخواهد داشت. موادی که برای ساخت آن ها به کار گرفته شده اند توانایی مقاومت در هر شرایط آب و هوایی و ترافیک و اشعه UV را دارند و  طوری تولید شده اند که رنگشان در اثر تابش اشعه UV از بین نرود.

دیگر نگران علف های هرز نباشید

یکی از عمده ترین مشکلات به کارگیری چمن های طبیعی وجود علف های هرز است. چمن های طبیعی علف های هرز متنوعی را به سوی خود جذب می کنند. بنابراین نحوه مقابله با این علف ها از جمله مهم ترین دغدغه های نگهداری چمن های طبیعی می باشد. اما زمانی که از چمن مصنوعی استفاده می کنید، دیگر لازم نیست در رابطه با علف های هرز نگران باشید.

فروش چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی

در صورتی که نصب این محصولات به درستی صورت پذیرد، نیازی به تعمیر و نگهداری نمی باشد. مراحل نصب  بدین صورت می باشد:

  • تمیز کردن سطح مورد نظر از هر گونه گیاه و علف هرز
  • استفاده از مواد شیمیایی برای جلوگیری از رشد علف هرز در زیر بستر چمن مصنوعی
  • صاف و یک دست کردن خاک منطقه
  • اجرای سیستم زهکشی که در آن عمدتا از دیگر محصولات ژئوسنتتیک نظیر ژئوتکستایل، ژئودرین و دیمپل شیت استفاده می شود.
  • قرار دادن مصالح اساس و فشرده سازی آن ها
  • اجرای محصول

قبل از نصب لازم است از یک لایه ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ استفاده شود تا هم عمر مفید این محصول را بالا ببرد و هم اجازه جمع شدن آب و پوسیدگی را به لایه تحتانی ندهد. از خواص دیگر استفاده از ژئوتکستایل در این زمین ها می ­توان به بالابردن توان هیدرولیکی، زهکشی و همچنین ضربه گیری اشاره کرد.

دسته‌ها: موارد کاربرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید